Motivatsiooni tõusulainel?

Tour de Zwift

Uue motivatsiooni tõusulaine minu treeningutesse tõi Tour de Zwift. See on sisuliselt virtuaalne võidusõidusari, mis koosneb seitsmest etapist. Algab Londoni ja lõpeb Yorkshire etapiga. Sarjas on etappe mis on suhteliselt siledad või siis lainetavad, kuidas kellelegi meeldib. Kuid on ka 2 km lõputõusuga etapp, kus tõusunurk on kohti 16%. Kogu see sari on vahvalt üles ehitatud. Seal on põhimõtteliselt kaks valikut – kas sõidad nö “võistlusformaati” või siis lihtsalt valid “grupisõidu”. Esimene neist on üldiselt lühem, kuid see eest on seal kiirused teravamad. Nende formaatide sees on veel võimalus valida erineva raskustasemega gruppe. Raskustasemed on jagatud järgmiselt (kes on Zwifti sõitnud, see saab aru mida need numbrid tähendavad):

A grupp: 4,0 – 5,0 W/kg
B grupp: 3,2 – 3,9 W/kg
C grupp: 2,5 – 3,1 W/kg
D grupp: 1,0 – 2,4 W/kg

Kogu see sari on vahvalt üles ehitatud. Seal on põhimõtteliselt kaks valikut – kas sõidad nö “võistlusformaati” või siis lihtsalt valid “grupisõidu”.

Vatte/kilogrammi kohta arvutab nutipukk ise vastavalt kehakaalule jne – ehk oma profiili alla tuleks võimalikult täpsed andmed sisestada 🙂 Taustal on kogu arvutuskäik kindlasti oluliselt keerulisem, kui minu lihtsustus. Aga olgu kuidas on… nii sõidu ajal, kui peale sõitu näed sa alati kõiki vajalike numbrid ning nendest tulebki siis lähtuda. Ühesõnaga enne sõidu starti pead valima endale sobiva grupi.

Grupisõit või grupis sõit?

Foto: zwift.com

Kui ma jaanuaris alustasin, siis esimesed sõidud tegin ma D-grupis. Viimased jällegi B-grupis. Kuigi enesetunde järgi valiksin pigem C-grupi, siis sõidu lõppedes olen kahel korral saanud nn disklafi – zwifti keeles UPG. Mis tähendab seda, et minu keskmised vatid olid kõrgem kui 3,1 W/kg kohta. Viimasel sõidul oli see näitaja 3,5 W/kg kohta. Tulemuse ja treeningu sain ma enda jaoks kirja, aga kuna mul on eraldi eesmärk üldtabelis võimalikult kõrget kohta püüda, siis tuleb mul viimane võidusõit õiges grupis uuesti teha.
Onju põnev..
Kui vastata küsimusele: “Grupisõit või grupis sõit?”, siis see on juba maitse asi. Grupisõit minu jaoks tähendab seda, et ees olles tuleb ka ise tööd teha, aga eks see rohkem sõnademäng ole.

Tourd de Zwift LIVE!

Vaata videot, kuidas võidusõit läbi osaleja silmade paistab

Kokkuvõtteks

No vot… huvitaval kombel on see 12. jaanurist kuni 8. veebruarini kestev sari mind täiesti endasse haaranud. Ma ei pannud tähelegi, et olen selle aja jooksul pea 500 km ära vändanud. Ühesõnaga sain veelkord kinnitust asjaolule, et pikem eesmärk ja sellele fokusseerimine aitab mul motivatsioonilainel püsida. Samas ma ei salga, et on olnud ka hetki, kus oleks tahtnud käega lüüa stiilis: “Ah, täna ei viitsi trenni teha” või siis “vaatan parem mõnda huvitavat filmi jne”.
Kuid tänu nendele grupisõitudele, mis teatud määral tekitavad harjumust ja võibolla heas mõttes ka sõltuvust, olen need käega löömise hetked üle elanud. Ehk kokkuvõtteks võin öelda, et üksi ja ilma eesmärgita saab ja võib treenida, kuid lihtsam ja motiveerivam on seda teha mingi eesmärgi nimel koos teiste spordinautlejate ja entusiastidega 🙂

MNT – Motivation
MTB – Motivation

Osta kell ära

garmin fenix 5x