Püüan anda võimalikult ausa ja vahetu ülevaate virtuaalreaalsus treeningust (VRT) läbi iseenda kogemuse. Kui klubiliikmed paar aastat tagasi targast rattapukist ja VRT-st õhinal rääkisid, lasin selle sisuliselt ühest kõrvast sisse ning teisest välja.
Mulle tundus see nii pointless võrreldes värseks õhus treeninguga. No mis mõnu saab olla sellest, kui tuimalt toas puki peal kerida? Kuskil mälusopis oli meeles omal ajal ära proovitud rullikutel kerimine – mida ma kunagi omaks ei võtnudki (vt videot)
Kõigele lisaks ei saa puki peal treenides tunda gravitatsiooni- ja inertsimõju, ei tunne vastutuule survet, pori ei pritsi, ei tunne grupisõidu tuules sõitmise efekti jne ja selle nimekirjaga võiks jätkata.
Kui klubiliikmed paar aastat tagasi targast rattapukist ja VRT-st õhinal rääkisid, lasin selle sisuliselt ühest kõrvast sisse ning teisest välja.
Andrus Pilt, 2019
Alustuseks – proovi esmalt!
Kuid mingil hetkel tundsin, et võiks ju siiski ennast harida ning uurida, mida see nn smart trainer ja zwift endast kujutavad. Selleks oli kaks võimalust:
1) võtta laenuks kellegi pukk
2) endale ise pukk osta.
Otsustasin viimaseks kasuks. Valiku, millist rattapukki osta, tegid lihtsamaks Sportlove klubi liikmed kellel olid pukid juba olemas. Kuna Wahoo Kickr pukki kellelgi veel polnud soovitati just see osta. Nagu uute asjadega ikka, kes siis viitsib juhendit enne läbi lugeda, panin puki kokku ja arvasin, et sellest piisab. Ega ma tegelikult täpselt enam ei mäleta kuidas see kõik päriselt oli. Aga üksjagu pusimist ikka on, et rattapukk, garmini rattakompuuter ning zwifti konto omavahel ära siduda. Veel pool aastat hiljem tuli välja, et lisaks Zwifti kontole tuleb veel Zwift Companion´is konto teha ja siis veel ühendada kogu see krempel Zwift Power´iga ?
Põhiküsimus – kelle jaoks?
Kui jätta kõrvale kõik see, et esimest korda kogu süsteemi (rattapukk + rattakompuuter + virtuaalkeskkond zwift) ülespanek ja seadistamine nõuab omajagu pusimist, võimaldab kogu see kombo siiski teha tubastes oludes kvaliteetseid treeninguid. Paneksin rõhu sõnale “kvaliteet”, sest kvaliteet ei tähenda alati treenimist õues, värske õhu käes. Näiteks enamus jõusaalides treenivad tervisesportlased teevad oma trenni ära kontrollitud sisekliima tingimustes.
VRT kvaliteet tähendab minu jaoks seda, et ma ei pea hambad ristis oma 60 minutit lihtsalt ära kerima. Ka toas treenides saan Zwiftis valida:
1) kas treenin üksi
2) teen kaasa mõne grupitreeningu
3) võtan osa mõnest võistlusest
4) või korraldan ise grupitreeningu jne.
Seega kvaliteet tähendab antud kontekstis minu jaoks seda, et ma siiski naudin toas rattapuki peal kerimist, sest taustaks on ka visuaalne pool ning tark pukk imiteerib väga dünaamiliselt tõuse ja laskumisi. Vist isegi pööramist. Viimast ma muidugi proovinud pole.
Paneksin rõhu sõnale “kvaliteet”, sest kvaliteet ei tähenda alati seda kui treenida õues värske õhu käes.
Andrus Pilt, 2019
Eks igaüks otsustab ise kas ta proovib või üldse soovib VRT-ga tegemist teha. Mina tegin alguses kogenematusest ja vähestest teadmistest tulenevalt peamiselt üksi trenni, kuid viimasel ajal meeldib mulle just grupitrenn. See seab mulle ka konkreetsemad raamid (loe. kohustuse ennast sundida). Kui grupisõit algab kell 18.20, siis pean selleks ajaks ratta peal olema ja see motiveerib ennast kokku võtma. Muidugi lihtsam oleks mitte midagi teha ?
Kokkuvõtteks võin öelda, et VRT on ja jääb alati minu teiseks valikuks. Mulle lihtsalt meeldib õues treenida, SEST nagu ma eespool mainisin – gravitatsioon, inerts, vastutuul, lõhnad/aroomid ja kõik muu sinna juurde on rattasõidu juures selle ala võlu ja ilu. Mida siis on vaja selleks, et VRT-ga alustada:
- Motivatsiooni
- Jalgratast
- Rattapukki
- Kontot ZWIFT’is
- Arvutit
? EDASIJÕUDNUD ? kellele VRT on meeldima hakanud võib oma treeningute mitmekesistamiseks veel mõelda järgmiste nice to have asjade peale:
- Rattakingad
- Rattapüksid
- Rattakompuuter või spordikell koos pulsimõõtjaga
- Zwift Companion konto
- Zwift Power konto
- Apple TV pildi edastamiseks telerisse